in ,

סיכום לבגרות: רעידת אדמה בצילה

שאלה לדגומא מבחינת בגרות (קיץ 2017)

הסבר והדגם כיצד באים לידח ביטויי בסיפור גילויים של רוע ואכרזיות מצד אחד וגילויים של הקרבה ואצילות נפש מצד אחר. מהי התרומה של גילויים אלה לבניית משמעות הנובלה? נמק והדגם את דברייך.

רוע אכרזיות

הקרבה ואידולוגיה

תרומה

הוצאה להורג של חוספה המעצר של חרונמו

סולידאריות אנושית מחוץ לעיר לאחר רעידת האחדמה

מורכבות העולם האדם החברה האנשוית נגדיות ואירוניה

אירועי הכנסייה

דון פרננדו בכנסייה ולאחר מות חואן

*בסיפור רעידת אדמה בצ׳ילה מאת פון קלייסט באים ליידי ביטוי גילויים של רוע ואכרזיות מצד אחד וגילויים של הקרבה ואצילות מצד אחר.

גילויים של רוע ואכרזיות ניתן למצוא בהוצאה להורג של חופה והמעצר של חרונמו ובהתרחשויות בכנסיה האדומיננקית בסיומו של הסיפור. גיליים של הקרבה ואצילות נפש ניתן למצוא בקיומה של סולידריות אנושית מחוץ לעיר לאחר רעידת האדמה ובעיקר בדמותו וובפעילותיו של דון  פרננדו לאורך הסיפור

התרומה של אירועים אלו לבניית משמעות הנובלה תמונה בהכרה שהעולם והאדם מורכבים ויש בהם סתירות וניגודים לעיתים אירונים.

*הסיפור נפתח בצפייה למחזה ״הנקמה האלוהית״ במסגרתו חוספה אמורה להיות מוצאת להורג. חוספה מימשה את אהבתה לחרונימו ויילדה את בנם המשותף וכעט עלייה לשלם את המחיר. חרונימו היה המורה הפרטי של חוספה שהיתה ממעמד גבוה. אביה התנגד לקשר וזה נמשך ודווח לו על ידי אחיה. האב אז שלח את ביתו למנזר שם בגן מומשה האהבה וחוספה נכנסה להריון האסור. בעת הצפייה למסע ההוצאה להורג חרונימו מבקש להתאבד בהיותו בבת האסורים. השמחה לאיד, ההתרגשות שאחזה בקהל נוכח ההוצאה להורג מבטאים רוע ואכרזיות. אין זכות קיום לאושרם של זוג האוהבים והאחרים נהנים מהעונש שהוטל עלהם.

רעידת האדמה שפקדה באותם רגעים את העיר הובילה להצלה של חוספה חורמנו ופילפ הקטן. המשפחה מתאחדת בעמק מחוז לעיר.שם אנו עדים לגילויים של הקרבה ואצילות נפש. חוספה נאותה להניק את חוואן, בנם של דון פרנדו ודנה אליוורה שנפצעה. נוצרת קרבה בין חוספה וחרונימו למשפחה של דון פרננדו יש התגייסות שלך לאחר אסון וניתן להבחין בסולידריות האנושית שנוצרת בעמק. בהמשך העלילה חלק מהדמויות בוחרות לקחת חלק במיסת הודיה שמתקיימת בכנסיה הדומינקנית.

חוספה וחרומנו מרגישים צורך עז להודות על הצלתם. דון פרננדו אחד וגיסותיו כמו גן חוואן הקטן מצטרפים. כח בני המשפחה צועדים יחד אל הכנסיה, הכומר כעונש על חטאיהם של חורנימו וחוספה משלהם את הקהל. דון פרננדו מנסה למלט את את כולם מן הכנסייה, אך הסנדלר מתעקש ומשל אוסף טעויות בזיהוינרצחת גיסתו של דון פרננדו וכמו גם חרונימו שזוהה על ידי אביו. בהמשך נרצחת גם על ידי ההמון גם חוספה ואל הקיר מוטח גם חוואן הקטן רק אז יש רגיעה.

דון פרננדו מבטא את ההקרבה והאצילותנפש הוא מנסה למלט אצ חרוניצו, חוספה ופליפ להצילם. הוא לא בורח ודואג להצלת חייו וקרוביו.התנהגות הקהל האנושי בכנסיה מיצגת רוע ואכרזיות הם מבקשים למצוא קורבן על מנת להשקיט את מצפונם, ״לשלם״ עבור החטאים שבוצעו.

בסיום הסיפור דון פרננדו ואשתו מאמצים את פליפ בנם של חורנימו וחוספה. מעשה זה זהו מעשה של אצילות נפש.

הניעות בין הרוע והאכרזיות לבין אצילות הנפש וההקרבה מבטאת את מורכבותו של העולם ושל האדם בתוכו. העולם הוא הפכפך, כך גם הגורל האנושי רגע אחד נראה שחוספה וחרונימו מצליחים לבטא את אהבתם האסולה וברגע אחר הם מסיימים את חייהם באופן טרגי לאחר רעידת האדמה הייה נראה שהניצולים התאחדו סביב האסון אך בכנסייה אנו מתוודאים שהדם הוא האוייב הגדול ביותר של עצמו וזולתו.

Written by עידן

מה קורה קוראים וקוראות יקרים:)?

אני עידן ואני המנהל והמייסד של אתר Widgeti ואת ערוץ היוטיוב שלנו:)

אני מגיל קטן חיי ונושם טכנולוגיה!
מהwindowsXP ועד היום אני אוהב טכנולוגיה, לומד טכנולוגיה ונכון לשלוש שנים האחרונות גם כותב ומפיק תכני טכנולוגיה.

סמארטפון - iPhone11 | מחשב: MacBook Pro 15" 2017

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סיכום לבגרות הדבר מאת אלבר קאמי

סיכום מלא לבגרות: בעל זבוב מאת ויליאם גולדינג